10+2 csodaszép látnivaló a Balaton-felvidéken

A terület tetemes része a Balaton-felvidéki Nemzeti Park részeként tájvédelmi oltalom alatt áll.

Az ötvenhétezer hektárnyi Balaton-felvidéki Nemzeti Park, a korábbi 6 tájvédelmi körzet összekapcsolásával, 1997-ben alakult. Területe a Balaton északi partvonalától a Rába síkjáig, a Marcal folyó völgyétől a Tési-fennsíkig, a Mura-mentétől a Kis-Balatonig húzódik.

Sorra vettük a hat, számtalan geológiai, botanikai, zoológiai és tájképi értékkel rendelkező tájvédelmi körzetet, s ezekből ajánlunk olyan helyszíneket, melyeket érdemes felkeresni télen is.

Tihanyi-félsziget

A Tihanyi-félszigeten 1952-ben alakult meg hazánk első nagyobb területet felölelő tájvédelmi körzete, területe 1562 hektár, ebből 195 hektár fokozottan védett.

Elsősorban a geológiai látnivalók miatt vált védetté a félsziget. Vulkáni tevékenység eredményeként jött létre, amelynek a utóhatásaként a feltörő forró vizű források több, mint száz, forrásmészkőből is hirdokvarcitból álló sziklaformációt hoztak létre. A szép látvány része a Belső-tó, amely 25 méterrel fekszik a Balaton vízszintje felett. Medre, akárcsak a Külső-tóé, vulkáni működés eredményeként alakult ki.

A Tihanyi-félsziget bővelkedik kulturális és egyéb látnivalókban. Itt található a Tihanyi Apátság épülete, az egykori halásztelepülés nádfedeles házai, a 19. századi népi építészet szép emlékeiként. Az Óvár-hegy Balaton felőli oldalán csodálhatjuk meg a bazalttufába vájt barátlakásokat. A Lóczy tanösvényen keresztül-kasul bejárhatjuk a félszigetet és valamennyi látványosságát útba ejthetjük.

Pécselyi-medence

A tájegységek közül utolsóként, 1997-ben nyilvánították védetté a lankás hegyoldalak, széles, puha márga talajú medencék és lapos dolomit fennsíkok alkotta tájat. Északon a 415 méter magas Nagy-Gella választja el a Veszprém-Nagyvázsonyi medencétől. Nyugaton a festői Nivegy-völgy határolja.

Káli- medence

A jellegzetes Balaton-felvidéki tájat, a Káli-medencét meglehetősen későn, 1984-ben , 9111 hektáron tájvédelmi körzetté alakították. 1997-től a nemzeti park része. Nyugati irányban a a Pécselyi-medence  folytatása.  Északi csücske Kapolcs, nyugati határa a Tapolcai-medence.

Geológiai értékei kiemelkedők. Délen a permi vörös homokkő, északon pedig a felszíni képződményei közül a bazaltkúpok, a bazaltzsákok, a kőtengerek érdemelnek figyelmet. A kőhátakkal borított platók az Eger-patakig nyúlnak.

Tapolcai -medence

A Tapolcai-medencéből kiemelkedő, a pannonkor  végi vulkáni tevékenység eredményeként létrejött  bazalt tanúhegyek (Badacsony, Csobánc, Tóti-hegy, Szent György-hegy, Hegyesd, szigligeti Várhegy és a Gulács) látványa lenyűgöző.

Az elmúlt évezredek kultúrtörténeti öröksége összefonódik a csaknem ezerötszáz éves szőlőkultúra nyomaival és a sajátos természeti értékekkel. A táj egyszersmind szabadtéri múzeuma a magyarság múltjára utaló emlékeknek is. A középkori vár-és templomromok, a szőlőhegyi kápolnák, a présházak és pincék, a jellegzetes  népi lakóházak, a vízimalmok,  a hajdani kisnemesi kúriák, a falusi barokk templomok és a naiv egyszerűséggel megfaragott útszéli kőkeresztek mind-mind karakterisztikus elemei a Balaton-felvidéknek.

Keszthelyi-hegység

A Keszthelyi-hegység teljes területe Zala megyére esik. Rendkívül változatos  talajviszonyait elsősorban a felső triász kori kőoszlopairól nevezetes dolomit jellemzi. Kisebb kiterjedésben  mészkő is jelen van a területen változatos karsztjelenségeivel (barlangok, víznyelők, töbrök, szurdokvölgyek) Északi részén két bazalthegy, a Kovács-hegy és Tátika található. Nyugati kiszögellését a a Vindornyai-láp foglalja el.

Bár nem a Balaton-felvidékhez, de a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területéhez tartozik a Kis-Balaton, amely szépsége miatt kihagyhatatlan célpont. Erről a területről is két pazar helyet listázunk, így jön ki a címben is ajánlott 10+2 látnivaló.

Kis-Balaton

A Kis-Balaton hajdan a Balaton egy sajátos öblözete volt a Zala folyó torkolatánál. Hatalmas mocsárvilága elsősorban nádasokból áll, de köztük és mellettük nyílt víztükrök, zsombéksásosok, fűz- és égerligetek, valamint bokorfüzesek vannak. Az ilyen élőhelyek Európa-szerte eltűnőben vannak, így – féltett madárvilágával egyetemben – ez a biotóp a  nemzeti park  egyik legérdekesebb területe. Itt él Földünk legkisebb növénye, a vízidara, az igen ritka lápi csalán, számos nedvességkedvelő hazai orchidea és a festői fehér tündérrózsa.

Nézd a Balatont – télen is – ÉLŐben webkameráinkon

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!