Jön az év leglátványosabb csillaghullása, a Perseidák meteorraj

Lesz alkonyi holdsarló, teliholdkor jönnek a Perseidák meteorjai, de más meteorok is hullhatnak, szembenállásban láthatjuk a Szaturnuszt augusztus 12-én hajnalban.

A Perseida meteorraj tetőzése viszonylag hosszú ideig tart, így nem csak augusztus 12-én, hanem a környező éjszakákon, augusztus 11-én és 13-án éjjel is érdemes lesz az égboltot vizsgálni. A Perseidák sötétedéstől kezdődően, este 10 órától érkeznek az észak-keleti égbolt irányából. A felvillanások azonban a radiánstól távolabb, 40-50 fokra is feltűnhetnek.

A hullócsillagok valójában apró, többségében porszemcse méretű mikrometeoroiodok, amelyeket tipikusan üstökösök, olykor pedig aszteroidák szórtak szét Nap körüli pályájukon.

2022-ben sajnos csak a legfényesebb meteorokat láthatjuk, a halványabb meteorok elvesznek a túl nagy világosságban, mivel éppen telihold is van. Míg egy igazán sötét Perseida-maximum idején, főként a hajnal előtti órákban, amikor magasan jár a raj radiánsa (látszó égi kiindulási pontja), akár óránként 60-80 meteort is láthatunk, most jó, ha óránként 20-30 lesz, amit még észreveszünk.

Szórványos hullócsillagokat bármikor megtekinthetők az égen, azonban a gyakorlatban ezek elég ritkák. Megtekintésükre azonban sokkal jobb lehetőség kínálkozik, amikor a Föld évente menetrendszerűen áthalad egy-egy frissebb porfelhőn, amelyeket az utóbbi években-évtizedekben a belső-Naprendszerben járt üstökösök hagytak hátra. Az ilyenkor tapasztalható tömeges, rajszerű hullócsillagzáporokból több tucatot ismerünk, többek között a Quadrantidákat, a Geminidákat, a Leonidákat vagy a Perseidákat. Érdekesség, hogy nevüket a hullócsillagok beérkezési iránya által kijelölt csillagkép után kapták, a hullócsillagok látszólag az adott csillagkép egy radiánspontjából sugárzanak szét.

Itt az idő, hogy összegyűjtsük a kívánságainkat, hiszen, a babona szerint, ha valaki hullócsillagot lát és kíván valamit, az beteljesül. Persze, az sem mindegy, hogy honnan lessük az égboltot.

Nincs is jobb, mint a Balaton illatát érezve rácsodálkozni az égi színjátékra.

Érdemes fákkal nem sűrűn benőtt területre letelepedni, hogy a kilátást semmi sem zavarja. Válasszuk akár a gyenesdiási Nagymezőt, a hévízi Berki-sétányt, a balatongyöröki Bélapi-pihenőt, a balatonföldvári, fonyódi vagy akarattyai magaspartot, netalán az egyik balatoni strandot, a lényeg az, hogy élvezzük a csillaghullás tűzijátékát.

Egy kellemes túrával is összeköthetjük a csillaghullás nézését, így választhatjuk akár a Hegyestűről, a Badacsonyról, a Szent-György-hegyről, vagy épp a Csobánc várától elénk táruló látványt.

Lényeges, hogy legyünk türelmesek, hiszen a szemnek mintegy 30 percre van szüksége a sötéthez való alkalmazkodáshoz.

Mivel a Balaton környéke számos kilátóval büszkélkedik, jó megoldásnak tűnhet felkeresni az egyik messzelátó tornyot, vagy kilátóteraszokat.

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!