10 kihagyhatatlan őszi sétaút a Balatonnál

Nincs is jobb a simogató, enyhe őszi napsütésben, az avar illatú ösvényeken róni a métereket.

Íme 10 olyan sétaút, melyet vétek lenne kihagyni.

Badacsony – Tűzgyűrű tanösvény

A több mint négy kilométer hosszú tanösvény tíz állomását végigjárva bepillantást nyerünk a vulkánok világába és megismerhetjük a Badacsony és a Balaton kialakulását. Az ösvény a Szegedy Róza-ház Rózsakövétől indul, s a lenyűgöző útvonala érinti a Kisfaludy-kilátót, a Kőkaput, a Kőkeresztet, a Klastrom kút-Bujdosók lépcsőjét, valamint a Tördemici kilátót.

Balatonederics – Pele apó ösvénye

Kifejezetten a gyermekek számára alakították ki a Pele apó tanösvényt, amely Balatongyörök és Balatonederics környékét behálózó rövidebb-hosszabb körtúra útvonalakból áll és összesen 8,5 kilométeren át kanyarog. 38 állomáson mutatja be a Keszthelyi-hegység természeti, táji, kultúrtörténeti értékeit.

Balatonkenese – Tátorján tanösvény

fotó: Fedor Béla | Csodálatos Balaton

Balatonkenese központjából vezet föl a tanösvény a Tátorján élőhelyéhez, a Soós-hegyre. A kevesebb mint 3 kilométer hosszú tanösvény aszfaltos utcákon, keskeny ösvényeken, végig jól jelzett útvonalon kanyarog, elkerüli a nehezebb szakaszokat. A Tatárlikakhoz meredek, csúszós, homokos talajú ösvény vezet, de vétek kihagyni.

Hévíz – Berki tanösvény

Mindössze 2,5 kilométeren át vezet a Hévízi-patak mentén a Berki tanösvény, amely 4 információs táblán keresztül mutatja be az egyedülálló Hévízi-tavat körbeölelő láprét és a berek értékes és ritka természeti kincset. A sétaút mentén asztalokat, padokat, és egy madármegfigyelő házat is kialakítottak, s mivel akár babakocsival is teljesíthető, igazi családi program. Az már csak hab a tortán, hogy bele is csobbanhatunk – még ősszel is – a gyógyvizes patakba.

Kányavári-sziget – Búbos vöcsök tanösvény

A Kis-Balaton másfél kilométer hosszú, és 100 méternél alig szélesebb Kányavári-szigetén halad a Búbos vöcsök tanösvény, amely gyakorlatilag a sziget főutcája. 15 állomáson át mutatja be a területet, a parti madarakat, az énekeseket, a ragadózókat mutatnak be, de sok érdekeset tudhatunk meg a Kis-Balatonnal kapcsolatos vízügyi tevékenységekről is. A szigeten vezető tanösvény mentén egy kisebb madármegfigyelőről, és egy nagyobb kilátóról kémlelhetünk körbe.

Kékkút – Theodora tanösvény

A 2004-ben kialakított, nyolc kilométeres, könnyedén bejárható tanösvény, amely a Káli-medence belsejének földtani, víztani, zoológiai és botanikai értékeit mutatja be 15 állomáson keresztül Az önmagába visszatérő nyomvonalú tanösvény a Káli-medence délnyugati részén, a Theodora Kereki forrástól indul, majd a Sásdi patak mentén a Kornyi-tó irányában halad.

Kovácsi-hegy – Buruczky Ferenc tanösvény

1999-ben nyílt meg az a 6 kilométer hosszú természetvédelmi sétaút, a Buruczky Ferenc Tanösvény, mely érint minden fontos természeti értéket és bemutatja a térség növény- és állatvilágát, s a környéken született, fiatalon elhunyt, nagy tudású természetvédő meteorológusnak állít emléket. A tanösvény 10 információs táblán ismeretet meg a túrázót a Kovácsi-hegy, a Bazaltutca és a Rakottyás-tavak kialakulásával, élővilágával.

Siófok – Töreki tavak tanösvény

fotó: Siófok

A tavak, a vizes élőhelyek, a különféle erdők és rétek élővilágát mutatja be a tanösvény, amely az 1994-ben védetté nyilvánított, a Töreki városrész mellett meghúzódó csendes völgyben kanyarog. Egy madármegfigyelő torony is magasodik a területen, valamint pihenőhelyek, esőházak és tűzrakó helyek várják a kirándulókat. A tanösvény hossza kevesebb mint 9 kilométer és 12 állomáson keresztül mutatja be az itt élő változatos élővilágot.

Szent György-hegy – Bazaltorgonák tanösvény

Négy kilométeren és hét állomáson át halad a Bazaltorgonák tanösvény a Szent György-hegyen. A Tapolca felől megközelíthető, volt raposkai bányaudvarból induló tanösvény első  táblája a hegy földtörténetével, a következő a növényvilággal ismerteti meg az érdeklődőket. A “jégbarlang” állomásai után a legérdekesebb látnivalók, a bazaltorgonák mellett vezet fel az út a 414 méteres csúcsig. A másfél óra alatt bejárható körút a terület védett állatvilágának ismertetésével zárul. A sétaút jelképe a fűrészlábú szöcske.

Tihany – Lóczy Lajos gejzírösvény

A Tihanyi-félszigetet körülölelő 18 kilométeres tanösvény az apáti templomromtól indul. Fő látnivalóit az egykori utóvulkáni tevékenységek nyomán kialakult geológiai érdekességek jelentik, mint például a Szarkádi-erdő és a Belső-tó között elterülő gejzírmező, amely mintegy hárommillió évvel ezelőtt keletkezett. A félsziget legmagasabb pontjának, a Csúcs-hegynek a tetején szintén egy gejziritsapka van, oldalában pedig egy barlang, amelyben a hagyomány szerint Sobri Jóska, a híres bakonyi betyár tanyázott.

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!