Hogy segít a fizi(k)oterápia mozgásszervi panaszok esetén?

A népbetegségnek számító reumatikus kórképekre ugyan nincs definitív gyógymód, ám a „bölcsek köve” után kutatva Hévízen olyan nyílt titokba botlik az ember, amellyel hosszú távú enyhülés és állapotjavulás érhető el.

Természetanya kegyesen osztotta szét kincseit a Balaton nyugati csücskénél, hiszen amikor fűbe-fába orvosság került, Hévízen olyan gyógytó keletkezett, amely emberemlékezet óta a reumában szenvedők Mekkája. Az itt található termálvizes tó, amely mintegy 6 focipálya méretű, páratlan természeti képződménynek számít. Már jóval, mielőtt a vízösszetételt egyáltalán tudományosan vizsgálni lehetett volna, tudvalevő volt, hogy az akkortájt még mocsaras tó enyhülést nyújt a sajgó ízületeknek, csontoknak, sebeknek.

A biológiailag aktív, erősen kénszagú és enyhén radon tartalmú gyógyvíz a benne található szerves és szervetlen, oldott és gáznemű anyagok egyedülálló elegyének köszönheti mára már tudományosan is igazolt gyógyhatását. Már önmagában a fürdőzés is, amely a vízhőfoknak köszönhetően egész évben a szabad ég alatt is lehetséges, ellazítja az izmokat, megszűnteti a fájdalmas feszülést, nyugtatja az idegrendszert, és amellett, hogy mindeközben csontjaink és ízületeink esszenciális tápanyagokhoz jutnak, gyulladáscsökkentő hatású is.

Erre a természeti kincsre alapozva Hévíz az elmúlt több mint két évszázad során olyan orvostudományosan megalapozott gyógyászati programot dolgozott ki, amely ma már a bejegyzett Tradicionális Hévízi Kúra márkanév alatt vehető igénybe. 

Hévízen azonban nem csupán a gyógyvíz enyhíti a mozgásszervi megbetegedések okozta panaszokat, a gyógykúra alappillérei közé tartozik egy másik, helyben fellelhető természeti kincs is – a tőzegiszap, amely több méter vastagságban borítja a tó fenekét. Gyógyhatású összetevői célzott, egy-egy testrészen alkalmazott iszappakolás formájában természetes fájdalomcsillapítóként és gyulladáscsökkentőként hatnak ízületi porckopás és reumás panaszok esetén, jelentősen javítva az ízületi mobilitás mértékét.

A hévízi gyógykúra harmadik pillére egy olyan módszer, amelyet Hévízen dolgoztak ki, és számos olyan betegség esetén javallott, ahol a gerincből eredő panaszok, fájdalmak izomrövidülést okoznak, és az ízületek mozgásterjedelmét korlátozzák.  Az ún. súlyfürdő egy speciális, reumatológus által kifejlesztett víz alatti kezelés, melynek során a páciens nyaknál, hónaljnál vagy mindkét helyen megtámasztva lóg a vízben. A saját testsúly, és a kórképtől függően alkalmazott, csípőre vagy bokára csatolt súlypántok kíméletesen nyújtják a nyaki és ágyéki gerinc illetve csípő- és az alsó végtagok nagyízületeit, enyhítve ezáltal a porckorongsérv, idegzsába, végtagokba sugárzó fájdalmak, migrén, krónikus nyak-, derék- és térdfájás által okozott panaszokat.

Több mozgás a könnyebb mozgásért

A kúra során alkalmazott terápia azonban csak az egyénileg meghatározott kiegészítő elemekkel lesz teljes. A különböző balneo-, mozgás- és fizikoterápiás terápiás kezelés során nem csupán a tüneteket próbálják enyhíteni, hanem a fájdalmas, mozgást akadályozó blokádok feloldásával magát a betegséget is lassítják. Akinek reumás fájdalmak keserítik meg a napjait, előbb-utóbb egy ördögi körben találja magát: ami fáj, azt a fájdalomtól tartva igyekszik kímélni. „Guruló kövön nem nő moha” – tartja a mondás is, és igaz ez az ízületeink egészségére is.

Fizikoterápia – mozgás korlátok nélkül

A fiziko- és fizioterápiás kezelések, amelyek gyógytornaként vonultak be a köztudatba, számtalan módszert kínálnak a legkülönbözőbb mozgásszervi panaszok, sérülések és megbetegedések kezelésére, megelőzésére vagy rehabilitációjára.  Orvosi vizsgálatot követően egyénre szabott kezelési terv készül, amely a kórképtől függően aktív és passzív elemekből áll – egyéni vagy csoportos gyógytornából, gyógy- és nyirokmasszázsból, balneoterápiás kezelésekből, kímélő és keringésjavító mozgásformából valamint fizikai energiákat kiaknázó kezelésformákból.

A fájó ízületeket nem szívesen terheljük, hogy lehetőleg ne okozzanak nagyobb fájdalmat. Pedig fontos tudni, hogy ízületeink az egészséges működésükhöz szükséges, létfontosságú tápanyagokat az ízületi folyadékból nyerik, amely pedig a mozgás során termelődik.

Az egyénileg összeállított kezelési terv épp ezért olyan, orvos által összeállított gyógyászati elemekből tevődik össze, amelyek nem csupán a tüneteket enyhítik, hanem kímélő terápiás módszerekkel feloldják az inak, izmok és ízületek blokádjait, hogy a mozgás újra akadály- és fájdalommentes lehessen.

Porckorongsérv, ízületi kopás, gyulladásos ízületi megbetegedések, térd- vagy csípőpanaszok illetve műtét utáni rehabilitáció, ín-, szalag- vagy izomszakadás, csonttörés, krónikus ízületi fájdalmak, valamint egyéb mozgás- és támasztószervi panaszok esetén a mozgásukban korlátozott ízületek mobilizálhatók, a gyengült izomzat fejleszthető, a megrövidült lágyrészek nyújthatók, a szövetekben megrekedt folyadék elhajtható, a mozgásfolyamatok koordinálhatók és javíthatók.

A fizio- és fizikoterápia épp ezért nem csak preventív célokra alkalmas, hanem gyógyászati és rehabilitációs téren is jelentős életminőségbeli változást kínál.

Az aktív mozgásterápia (fizioterápia) mellett, amely történhet egyénileg, csoportban vagy terapeutával, tornaszobában, a természetben vagy a medencében, passzív, fizikai elemeket kiaknázó (fizikoterápiás) kezelésekkel is jelentős javulás érhető el.

Egy kis fizika a jobb mozgásért

A fizikoterápián konkrét energiaforrásokat vetnek be gyógyászati célokraáramot az elektroterápián, hanghullámokat az ultrahangos kezeléseknél, vizet a balneoterápián, meleget a termoterápiás kezeléseknél, hideget a kryoterápián és elektromágneses mezőket a mágnesterápián.

Az elektroterápia különböző formái kiválóan alkalmasak fájdalmak, feszülő, akadó mozgáskorlátok enyhítésére, ezáltal a mozgásfolyamatok javítására, az energiaáramlás serkentésére és a terhelhetőség fokozására. Mivel szervezetünk közel 70 százaléka víz, így jól vezeti a különböző típusú áramot, amellyel a kötőszöveteket és izomcsoportokat kíméletesen stimulálva pozitív, gyógyulást serkentő testreakció váltható ki.

Egyen- és váltóáramot különböző frekvencián használva fellazíthatók a merev izmok és szövetek, ez által jelentősen csökkentve a fájdalmat, javítva a vérellátást, ami viszont csökkenti a gyulladást és a duzzanatokat. Néhány áramforma alkalmas akár a mélyen fekvő szövetek és a belső szervek stimulálására is, amelyek a kezelés hatására aktiválják immunreakcióikat.

Az elektromos stimulációhoz használt áram hatékonyan és biztonságosan alkalmazható ízületi kopásokból adódó, krónikus gyulladásos fájdalmak enyhítésére. Az elektroterápia hatásmechanizmusa itt azon alapul, hogy a felhalmozódott gyulladásos szövetfolyadék gyorsabban szívódik fel, csökkentve ezáltal a nyomást, feszítést és fájdalmat.

Az úgy nevezett transzakut elektromos idegstimulálás (TENS), amely szelektív ingerárammal hatékonyan blokkolja a fájdalomreceptorokat, kiválóan alkalmas a mozgáshiány miatt legyengült izmok lazítására, stimulálására és görcsoldásra, ezért gyakran alkalmazzák csípő- és térdízületi kopás okozta panaszok esetén. Különböző frekvenciák alkalmazásával az izmok erősíthetők, és akár a sebgyógyulás is serkenthető vele.

Mikromasszázs szövetszinten

Az ultrahang nagyfrekvenciájú hanghullámait nem csak a dignosztizálás során használja az orvostudomány. Egy részüket elnyelik testünk szövetei, ahol egyfajta sejtszintű masszázs hatását keltve hőenergiává alakulnak. Az ultrahangterápia lényege abban rejlik, hogy az így keletkezett hő aktiválja a szövetek anyagcsere folyamatait, javítja a vérellátásukat, segíti a fájdalmas duzzanatok felszívódását és lazítja az izomcsomókat.

Fényterápia

A fény az élet, a különböző frekvenciájú mesterséges fényforrások pedig hullámhosszuknak megfelelően közvetlenül hozzájárulnak az élő szövetek regenerálódásához.

Ízületi gyulladások csökkentésére gyakran alkalmaznak lézerterápiát. A lézer orvosi használata nem korlátozódik a sebészeti felhasználásra, ahol a fizikoterápiával ellentétben nem is alacsony energiájú lézert alkalmaznak, hiszen ott a szövetek elpusztítása a cél. A lágylézeres biostimuláció célja épp ellenkező: az alacsony energiájú fény gyógyítja a szöveteket, csillapítja a fájdalmat és az ízületi gyulladásokat.

A lézer betűszót egy angol kifejezésből (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) alkották meg, amely nagyon röviden annyit tesz, mint „fényerősítés”. Indukált emisszióval létrehozott fénysugár – meghatározott hullámhosszú fénnyel specifikus gyógyító mechanizmusok aktiválhatók a szervezetben.

A lézerterápiát gyakorta alkalmazzák reumatoid artritis és más reumás tünetek enyhítésére, akut vagy krónikus támasztó- és mozgásszervi kórképek javítására. Első sorban ízületi fájdalmak és gyulladások, neuralgikus fájdalmak, porckopás, nyak-, derék- és térdfájdalmak, húzódások, rándulások kezelésére használják, de sebgyógyításra is kiválóan alkalmas.

Hideget vagy meleget?

A reumás panaszok enyhítésére a kellemesen meleg gyógyvíz izomlazító hatása mellett meglepő módon hidegsokkot is alkalmaznak. Bizonyára mindenkinek van még rettenetes emléke a gyerekkori hidegvizes lepedős lázcsillapításról, hiszen valójában az is egy olyan termoterápiás eljárás, amely a test és a környezete közt fennálló hőmérsekletkülönbséget használja tüneti kezelés gyanánt. A hideg és meleg szervezetre gyakorolt jótékony hatásait azonban már jóval nagymama előtt is használták, a különböző gyógyászati eljárások egész az ókorig nyúlnak vissza.

A reumás, artrózisos fájdalmak enyhítésére manapság kiegészítő jelleggel kryoterápiát is alkalmaznak, amely lehet lokális vagy egésztest kezelés. Az „anti-szaunában” – orvos által meghatározott ideig tartózkodva – a szervezet olyan extrém hidegsokknak van kitéve, amelyre riadókészültséggel reagál. Aktiválja az összes védekező- és öngyógyító mechanizmust, több oxigént juttat a szerveknek, antitesteket gyárt, hogy az immunrendszert felpörgesse, mindemellett csökkenti a gyulladásos tünetegyütteseket azáltal, hogy az anyagcsere folyamatokat sejtszinten stimulálja.

A szalag-, ízület- és izomsérülések javulása mellett artrózisos és kopásos ízületi és gerinc eredetű fájdalmak, porckorongsérv, reumás tünetek, végtagízületi betegségek, krónikus fájdalmak és néhány bőrgyógyászati kórkép is enyhíthető a hidegsokk által kiváltott terápiás hatásnak köszönhetően.  

 

A legvonzóbb fájdaloműző – mágnesterápia

A hideg, a meleg, a fény és az elektromos impulzusok jótékony hatásai mellett az elektromágneses mezők is kiválóan alkalmasak mozgásszervi fájdalmak, artrózis vagy csontritkulás okozta panaszok, de akár csonttörés utáni fájdalom enyhítésére is. Mozgást korlátozó, csípő-, térd- vagy vállízületi fájdalmak esetén jelentős javulás érhető el mágnesterápiás kezelésekkel. A mellékhatásmentes eljárás lényege azon a felismerésen alapul, mely szerint a mágneses mezők természetes módon vannak jelen a sejtkommunikációs folyamatokban. Gyulladásos elváltozások esetén az érintett sejtek mágneses potenciálja lecsökken, de a kezelés során létrehozott mágneses mező hullámai képesek visszaállítani a normál működéshez, regenerálódáshoz szükséges egyensúlyt. Pulzáló vagy statikus impulzusok formájában a sejtek olyan energiatöltetet kapnak, amellyel „újrarendeződnek”, hatékonyabban működnek, beindítva a természetes gyógyulási folyamatokat.

Indokolt esetben támogatott formában is jár a hévízi kikapcsolódás

A mozgásszervi panaszok nem feltétlenül az időskor velejárói, mint ahogy a kúrázás sem időskori úri kedvtelés. Felgyorsult, ám elkényelmesedett életvitelünk egyre korábban köszön vissza mozgásszervi problémák formájában: a monitornál görnyedéstől fáj a nyakunk, a kevés mozgástól fáj a derekunk, a rengeteg üléstől csípőproblémáink lesznek, meszesednek, torzulnak a csigolyák, kattog a térd, de a kezdeti fájdalmakat félvállról vesszük, mondván a reuma egy másik liga.

Hévízre azonban nem csupán gyógyulni járnak. És nem is csak bottal jönnek. Az egészségmegőrzés épp annyira kulcsfontosságú egy tíznapos vagy kéthetes kúra során, mint a fájdalmak enyhítése. És bizonyos diagnosztizált mozgásszervi kórképek esetén a fürdőgyógyászati ellátások igénybevételét az OEP is támogatja.

Ha tehát hosszan tartó ízületi fájdalmak nehezítik meg a mindennapi tevékenységeket, és ugyan nem vagyunk még nyugdíjasok, de szeretnénk majd kiélvezni azokat az éveket, és valamit tenni az egészségünkért, érdemes megfontolni egy hévízi üdülést.

Hévízen minden adott ahhoz, hogy az ízületi panaszok ne csak tüneti szinten enyhüljenek –  a gyógytó kén és radon tartalmú vize felér az ifjúság forrásával, a természet fekete aranya iszappakolás formájában enyhíti a gyulladásos panaszokat, a kiegészítő fizi(k)oterápiás kezelések pedig segítenek az artrózisos, degeneratív folyamatok lassításában, hosszú távú fájdalommentességet biztosítanak, lazítják és erősítik az izomzatot, oldják a szabad mozgást akadályozó blokkokat. A testi-lelki feltöltődés mindenkinek jár – vagy mert muszáj, vagy azért, hogy idővel ne legyen az.

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!