Borkóstoló kiskáté egy kiváló hévízi someliétől

Abban, hogy a borkóstolón profinak és ne alkoholistának tűnjünk Karádi Szabolcs somelié segít.

Mi különbözteti meg a tapasztalt kóstolót a borivótól, és hogy tűnhetünk magunk is szakavatottnak? Karádi Szabolcs someliét, a hévízi Macchiato Caffe & Lounge tulajdonosát kérdeztük.

– Miért kóstoljuk és ne csak igyuk a borokat?

– Egy bor, bármilyen is legyen, egy adott borász egy évi kemény munkájának eredménye. Benne van az a sok erőfeszítés, tudás, törődés és szeretet, amit azért tett, hogy bora végül a mi poharunkba kerüljön. Azzal, hogy alkalmazunk néhány kóstolási technikát, tiszteletünket is kimutatjuk a munkája iránt. Még akkor is, ha a borok természetesen különböző minőségűek, és nem kell, hogy mindenkinek ugyanazok az ízek tetszenek.

– Mi lenne az első tanács azoknak, akik nem profik a borkóstolásban, de borkóstolón vagy borvacsorán vesznek részt?

– A bor nem víz. Nem azért isszuk, mert szomjasak vagyunk. A bor sokkal inkább egy gasztronómiai élmény. Nem a mennyiség a lényeg, hanem az ízek harmóniája, a borivás élménye, a borozással járó társasági élet. Így aztán a legfőbb tanács a mértékletesség.

– Milyen lépésekből áll a kóstolás?

– Fontos, hogy a bort tökéletesen átlátszó víztiszta, tiszta és talpas boros pohárban kóstoljuk, és bár sokan szeretik tenyérbe fogni a kelyhet (ami egyébként azért nem ajánlott, mert a kezünk melege idővel átmelegíti a bort, ami csökkenti annak élvezeti értékét), kóstolásnál csakis a pohár szárát fogjuk kézbe.

Az első lépésben a szemünkkel vizsgálódjunk. Megfigyelhetjük a bor színét, átlátszóságát, habzását. A színintenzitás vizsgálatához megdönthetjük a borospoharat nagyjából 45°-ban, ha pedig a bort kicsit megforgatjuk a pohárban, megfigyelhetjük a koronát, vagyis azokat a cseppeket, amik a pohár falára tapadnak, majd visszacsorognak!

Ezt követi, hogy használjuk az orrunkat. Kicsi de mély szippantással ismerjük meg a bor illatát. Fontos, hogy ne szagolgassuk a bort és ne dugjuk a pohárban az orrunkat! A borok között is vannak illatosabb fajták, melyek esetében már egy laikusabb borkóstoló is könnyen asszociál bizonyos virágos vagy gyümölcsös illatokra. Az nem túl jó, ha csak az alkohol szagát érezzük.

Harmadik lépésben kortyoljunk bele a borba. A profik az első kortyot kiköpik, és csak a másodikat ízlelgetik, elemzik, de semmiképp se kövessük ezt a módszert, ha nem profi borkóstoláson, hanem elegáns borvacsorán veszünk részt. Viszont mielőtt lenyelnénk a bort, forgassuk azt a szánkban. Figyeljük meg, hogy milyen ízharmóniákat érzünk míg a szánkban tartjuk, majd változik-e az íz, ha már lenyeltük a bort. A bor minőségét jelzi az, ha hosszú és kellemes a ‘lecsengése’. Ezek után tudjuk megállapítani a bor összképét, hogy az mennyire savas, alkoholos, tanninos, és ami a legfontosabb, hogy tetszett-e vagy sem.

– Van-e a kóstolásnak más szabálya?

– Ha több bort kóstolunk egymás után, és ténylegesen élvezni szeretnénk azok íz- és illatélményét, akkor ajánlott betartani a borok úgynevezett kóstolási sorrendjét és hőfokát, amire szervezett programon általában figyelnek:

• haladjunk a szárazabb boroktól az édesek felé,
• a könnyedebbektől a testesebbek irányába,
• kezdjük a frissebb borokkal, és hagyjuk a végére az idősebb, akár óborokat, végül először a “belépő szintű” borokat kóstoljuk és csak legvégül nyissuk fel a csúcskategóriás palackokat.
• a könnyű, reduktív fehérborokat 10-12°C-ra, rozé borokat, tokaji aszúkat és más édes borokat 12°C-ra, a testes, hordós érlelésű fehér borokat, és fiatal vörös borokat 14°C-ra, a testes és idősebb vörös borokat 16-18°C-ra hűtve fogyasszunk.

– Hogyan válasszunk bort, ha vásárolni szeretnénk?

– Ha magunknak vesszük, akkor első szempont, ha már kóstoltuk és ízlett, vegyük bátran. Ha valamilyen ételhez szeretnénk bort vásárolni, tájékozódjunk arról, hogy illik-e az adott bor az adott ételhez.
Bár a borok minőségéről sokat elárul az áruk, nem biztos, hogy minél drágább egy bor, annál jobban is fog ízleni, ezért bízzunk a tapasztalatainkban.
Az egyre elterjedtebb csavaros kupakos borokra jellemző, hogy reduktív eljárással (nem fahordóban érlelve) készültek, frissek, viszont nem feltétlenül hosszú távon, évekig eltarthatók, ezekkel szemben a fahordós érlelésű, testesebb, csúcsborokat mai napig parafadugózzák. Ezek a borok megfelelően tárolva évekig megőrzik minőségüket, sőt, az évek előrehaladtával még akár nemesedhetnek is. Ezért ha ajándékba szánjuk, vagy jeles alkalomra, akkor inkább ilyet válasszunk.


10 tipp, ha borkóstolóra készülünk!

1. Érkezzünk kipihenten és együnk már a borkóstoló előtt, hogy az alkohol ne szálljon hamar a fejünkbe.
2. Kóstolás közben igyunk kétszer annyi szénsavmentes vizet, mint amennyi bort fogyasztunk, és fogyasszunk apró falatkákat, amik ne legyenek túl fűszeresek.
3. Borkóstolóra készülve ne használjunk erős parfümöket, mert ezek az illatok zavarják a borkóstolás élményét.
4. Hagyjuk magunkat meglepni, kóstoljunk ismeretlen borokat, ismerjünk meg új borászatokat.
5. Kóstoljunk diszkréten, kis kortyokban, ne szürcsöljünk.
6. Ha a bor nem ízlik, vagy nem szeretnék mindet elfogyasztani, általában találunk az asztalon egy kis kancsót, amibe a felesleget önthetjük. Kóstolókon a bor egy részét oda önteni nem illetlenség. Viszont addig nem fognak a poharunkba új bort tölteni, amíg az ki nem ürült teljesen.
7. Ha nem kapunk minden borhoz új poharat, akkor borok között egy kis tiszta vízzel öblítsük ki a poharunkat.
8. Pörgessük bátran a bort a pohárban, mert az fokozza az illat élményt.
9. Levezető bornak válasszuk mindig azt a bort, ami legjobban ízlett, hogy azt hosszabban kóstolgathassuk
10. A borkóstolás társasági élmény, ahol új barátságok születhetnek, ezért beszélgessünk bátran.

+1 tanács: borkóstolón, borvacsorán ne vizezzük/szódázzuk, vagy keverjük (ne adj Isten kólázzuk) a bort. Arra adódik majd másik alkalom.

Summary
Article Name
Borkóstoló kiskáté egy kiváló hévízi someliétől
Author
Publisher Name
CsodalatosBalaton.hu
Publisher Logo

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!