Nagyvázsonyi Katonai torony-kilátó, az irányítótoronyból lett messzelátó

A Nagyvázsony és Tótvázsony közötti úttól egy kőhajításnyira emelkedő téglatornyot 2021-ben alakították át kilátóvá.

A torony állításának pontos idejéről megoszlanak a vélemények, s mivel építésének dokumentációi nem kerültek nyilvánosságra, ha egyáltalán voltak, így ezt a mai napig homály fedi. Annyi bizonyos, hogy katonai céllal emelték: egyes forrás szerint a német katonák építették a II. világháború idején, de olvasható az is, hogy már az 1930-as évek végén irányítótoronynak használták.

A világháborút követően a 20 méter magas tornyot a szovjet és a magyar hadsereg használta, mint a tótvázsonyi lőtér figyelőtornyát. A hadgyakorlatok számának csökkenésével az egyre kevésbé használt építmény állaga azonban erőteljesen leromlott. A Verga Zrt. végül 2021 évben pályázati támogatással újította fel és alakította kilátóvá.

A felújítás során a 7 szintes torony új tetőszerkezetet, biztonságos védőkorlátokat, és acél lépcsőszerkezeteket kapott, valamint megújultak torony külső és belső falfelületei is.

Igyekeztek megóvni az eredeti, kistéglás arculatot, ezért a homlokzati felületek tisztítása, javítása mellett, a hiányos fugák pótlásai is megtörtént. A belső terek állagának megőrzése érdekében nyílászárókat is kapott a torony. A felszerelt ajtók önzáródóak, melyek elsősorban a madarak védelmét szolgálják.

A kilátóteraszról körpanoráma tárul a látogató elé: a Bakony vonulatai közül északnyugat felé a Kab-hegy emelkedik ki a horizontról, míg közelebb az Eduárd-hegy és a Kő-hegy tűnik fel, távolabb pedig a Keszthelyi-hegység sziluettjét is felismerhetjük. Látható Nagyvázsony és Tótvázsony, Barnag és  a Vöröstó is. Bár a Balaton sincs messze a Hideg-hegy – Derék-hegy – Zádori-hegy – Nagy-Gella füzére kitakarja ennek látványát.

A kilátó és a pihenőhely egész évben, folyamatosan nyitva áll, és bárki számára szabadon látogatható, kialakítottak egy 20 férőhelyes parkolót, valamint fedett és fedetlen pihenőhelyet is. Fontos, hogy a kilátótól északra található terület egy katonai gyakorlótér, amelynek látogatása tilos.

Megközelítés

  • Autóval 77-es út mellett, közvetlenül a kilátó tőszomszédságában kialakított kavicsos parkolóban hagyhatjuk az autónkat.
  • A toronyhoz jelzett turistaút nem vezet, így akinek nincs autója, annak gyalogosan sajnos elég körülményes megközelíteni. A legközelebbi buszmegállóból (Úrkúti útelágazás) 2,5 kilométert jórészt a főút mellett kell sétálni, bár néhány száz méterrel beljebb kanyarog egy földút is.

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!