Bakonybéli Tájház

Bakonybéli Tájház

Bakonybél Fő utcáján szembeötlő a barokkosan ívelt kapuval összekötött két épület, a jellegzetes bakonyi háztípust képviselő Bakonybéli Tájház.

A Bakonybéli Tájház a bakonyi népi építészet egyik legszebb példája. A két lakóházból és a hagyományostól eltérő, úgynevezett torkospajtából álló épületeit a 19. század közepén építette a tehetős, faszerszámok kereskedelmével foglalkozó Hasprai család. A kisebbik ház elé 1895-ben egy bolthelyiséget toldott Hasprai István – erre utal az oromzaton olvasható évszám és a H.I. monogram.

A két házat boltíves kapuval kötötték össze, így alakult ki a jelenleg is látható utcai homlokzat. A nagyobbik épület udvari oldalán mellvéddel ellátott íves gádor (tornác) fut végig. A lakószobák közül a nagyobbik ház az utcai szobájának berendezése az 1920-as évek végét, a jómódú, fiatal házasok polgárosodó igényeit tükrözi, míg a kisebbikben a szülők 19. század végi életkörülményeit idézhetjük fel.

Az egykori istálló helyiségében önálló kiállításrész foglalkozik a hagyományos faszerszám készítés történetével és eszközeivel. Ez a bemutató egyedülálló a Veszprém megyei, paraszti kultúrát felidéző tárlatok között. A kisebbik ház konyhájában épségben látható az eredeti kemence és a szabadkémény.

A konyhában és az onnan nyíló szobában a falu lakóitól kapott, különböző korból származó használati eszközökből rendeztünk tárlatot. A kisebbik ház egykori bolthelyiségében látható a Bakonyi indián játék története című kiállítás, amely a Cseh Tamás nevével fémjelzett, több mint 50 éves indián játék keletkezésének és történetének összefoglalására vállalkozott. Emléket kíván állítani az alapítónak, a játék hosszú történetének, hagyományának, a falu és az indiánok kapcsolatának.

Bakonybéli Tájház

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!