keszthely-karmelita-bazilika-rendhaz3-csodalatosbalaton.hu

Reischl család emlékmise és emlékséta 2022 Keszthely

Keszthely, Magyarország

2022. július 2-án Reischl család emlékmisét és emléksétát rendeznek Keszthelyen.

A Reischl emlékmisére szombaton délelőtt 10 órakor a Kármelita Bazilikában kerül sor. A hálaadó, ünnepi szentmisét bemutatja és szentbeszédet mond Mezei András plébános.

Délután 6 órától a család áldásos tevékenységét felidéző sétával zárják a megemlékezést, ami a szent Miklós Temető bejáratától indul.

A Reischl családról

A Reischl család az 1850-es évektől 1938-ig fáradhatatlanul, komoly anyagi hátteret teremtve munkálkodott Keszthely város felvirágoztatásán, aminek eredményeként Keszthely fürdő-várossá és iskolavárossá, s élénk kereskedő várossá vált a XIX-XX. században.

A család több tagja évtizedeken keresztül állt a város élén, mint elöljáró, és töltött be a városban vezető posztot, mint városbíró, vagy országos érdekeket szolgált, mint országgyűlési képviselő (id. Reiscl Vencel, ifj. Reisch Vecel, Reischl Imre, Reischl Richárd). Az ő irányításuk alatt a XIX-XX. század elején készült el a város víz-csatorna hálózata.

Id. Reischl Vencelnek 1861-1893 közötti városbírói időszakára esik a felújított városháza, a főgimnázium épületének, a zárdának a megépíttetésének szervező munkája. Megépíttette a lovas kaszárnyát a fedett lovardával, a közvágóhidat, a helyiérdekű vasútat, ami Keszthelyt összekötötte Balatonszentgyörggyel, és így Budapesttel és Nagykanizsával, a kikötő-mólót. A város számára megvette a Sziget-fürdőt. Megszerezte a Festetics családtól a Helikon parkot cserében a kastély előtti területért.

A város anyagi felvirágoztatása érdekében megvásárolta a Festetics családtól a vásároztatási helypénzbeszedési jogot. Ifj. Reisch Vencel modernizálta a Sörházat, létrehozta a Keszthelyvidéki Takarékpénztárat. Hévízt fürdővárossá építette ki, ami Keszthely turisztikai vonz erejét is növelte a XX. század elején.

Reischl Imre 1912-1938 közötti városbírósága idején, a nagy gazdasági világválság árnyékában, városbíróként komoly pénzbeli támogatása mellett, épült meg a Karmelita Bazilika és Rendház.

A város sok középülettel gazdagodott: leányiskolával, főbírói hivatallal, Eötvös üdülővel, a Postapalotával.

Létrehozta a Gazdasági Akadémiasegítségével a Nyári Egyetemet, ami nemcsak kulturális, de idegenforgalmi szempontból is jelentős tényezője lett a városnak. Az Akadémia épülete bővült egy emelettel.

Szintén az idegenforgalom fellendítését szolgálta, hogy elindította a rendszeres Bécs-Keszthely autóbusz járatot. Elkészült a strand-fürdő és a sporttelep. Megépítette a Balatoni Múzeumot.

Az egyházért, a közért, a szegény sorsúak megsegítéséért folytatott áldozatos munkáját X. Pius pápa a Nagy Szent Gergely Rend Lovagkeresztjével tüntette ki.

E család áldozatos munkásságának minden eredményét, bár felsorolni nem is tudjuk, úgy gondoljuk méltatlanul merült nevük a feledés homályába.  Ezért a Keszthelyi Nemzeti Kör hagyományt szeretne teremteni, hogy rendszeresen megemlékezzünk a család jótékony munkájáról a városban, ennek keretében július 2-án 10 órakor a Karmelita templonban Reischl-emlékmisét celebrál Mezei András plébános, este 6 órától emléksétára hívjuk a keszthelyieket a Goldmark-háztól a Sziget-fürdőig, ahol a keszthelyi sörház tulajdonosokról egy pohár sör mellett fejezzük be az emlékezést.

Keszthely, Magyarország

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!