Tatárlik, Balatonkenese

Balatonkenese, Magyarország

A balatonkenesei magaspart oldalába vájt barlangokba, a „Tatárlikakba” a helybeliek először a tatárok, majd a törökök elől menekülve találtak menedéket.

A mesterséges barlangok akkor még csak csónakon voltak megközelíthetőek a még enyhe lejtőjű partoldalon, de a Balaton 1861-es vízszintcsökkentése miatt ma már száraz lábbal.

Összesen kilenc barlangot rejt a löszfal, melyek öt szintben helyezkednek el. Az alsó barlangokba a kalandokat kedvelők még ma is felmehetnek. A kilenc barlang közül a legfelső a legnyugatibb, mely a partfal peremétől lefelé mintegy 20 méternyire helyezkedik el.

A 19. század közepéig laktak a balatonkenesei homokfalba vájt üregekben, sőt, az anyakönyvi bejegyzések szerint még gyerekek is születtek ott!

A megközelíthetetlen lyukak már régtől izgatták a kutatók fantáziáját is, így például 2014-ben kutatta át és mérte fel a tatárlikakat a Vulkánszpeleológiai Kollektíva, de jóval korábban, 1894-ben Jankó János néprajzkutató egy helyi költővel, Soós Lajossal együtt köteleken leereszkedett a felső három üregbe. Ekkortájt, 1904-ben Jankó János még 18 tatárlikat említett.

A tatárlikak kutatásának eredményeit Eszterhás István egy gazdagon illusztrált, 24 oldalas tanulmányban írta le, valamint 2015-ben egy 28 oldalas prospektusban.

Summary
Tatárlik, Balatonkenese
Article Name
Tatárlik, Balatonkenese
Description
Tatárlik, Balatonkenese – A balatonkenesei magaspart oldalába vájt barlangokba, a „Tatárlikakba” a helybeliek először a tatárok, majd a törökök elől menekülve találtak menedéket.
Author
Publisher Name
CsodalatosBalaton.hu
Publisher Logo

Balatonkenese, Magyarország

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!