Beköszöntött a csillagászati ősz, rövidülnek a nappalok

A hűvös éjszakák, a megnyúló árnyékok és a korábban érkező sötétség egyértelműen mutatja: itt van az ősz

Az ősz kezdetének, mint a többi évszaknak három időpontja van: a naptári ősz, a meteorológiai ősz és a csillagászati ősz.

2019-ben szeptember 23-án 07:50 UTC-kor, azaz magyar időszámítás szerint 09:50-kor köszönt be a Csillagászati Ősz. Ez az időszak ünnep, legalábbis régen az volt. Őseink ilyenkor hálát adtak a természet bőkezű ajándékaiért, a termények sokaságáért. A Nap éppen 90° magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka is ugyanolyan hosszúságú ezen a napon.

Ez az időpont egyben az őszi napéjegyenlőség napja. Azaz a Föld mindkét féltekéjén a nappal és az éjszaka hossza megegyezik: ekkor a Nap 90° magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka ezeken a napokon mindenhol ugyanannyi ideig tart. Csalóka lehet viszont, hogy a “világos”, azaz nappali órák hossza ezen a napon valójában 12 óra 11 perc, míg az éjszaka 11 óra 49 perc. Ez a légkör fénytörő hatásának köszönhető. A légkör hatására a Nap fényét már 5-6 perccel azelőtt is érzékeljük, mielőtt maga a Nap a horizont fölé emelkedne, és ugyanígy miután eltűnik a horizont mögött, a fénytörésnek köszönhetően még világos van kb. 5-6 percig. E napon ér véget az Északi-sarkon tartó állandó nappal és kezdődik a fél éves éjszaka, illetve a Déli-sarkon következik a fél éves nappal.

A csillagászati nyár utolsó napját egy túrával búcsúztattuk.

 

Summary
Beköszöntött a csillagászati ősz, rövidülnek a nappalok
Article Name
Beköszöntött a csillagászati ősz, rövidülnek a nappalok
Description
Az őszi napéjegyenlőség napján, azaz szeptember 23-án beköszöntött a csillagászati ősz, amely egészen december 22-ig velünk marad.
Author
Publisher Name
CsodalatosBalaton.hu
Publisher Logo

#CsodalatosBalaton Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosBalaton hashtaget!